Search   Contact Us
 

Events Calendar

Room Schedules for Upcoming Events


 ?Click on calendar icon on right to choose a beginning date to query. Pick a start date!   ?Click on calendar icon on right to choose a ending date to query. Pick a end date!    See printable schedule

Monday September 26, 2016
06:00-08:00AM Field Hockey practice Ath: Birdsong Field
06:30-08:30AM Women's basketball open gym Batten Convocation Center
Batten Convocation Center 1
Batten Convocation Center 2
07:30-09:00AM Men's basketball open gym Batten Convocation Center 3
10:30-11:30AM Drum lesson/Jason Squinobal Chapel
10:30AM-12:00PM Virtual Language Class Clarke Hall 202
11:00AM-12:00PM Chaplain's Office Batten Student Conference Room
01:00-02:00PM NATO meeting Batten Student Conference Room
02:30-04:30PM Rec 204 Batten Multipurpose Act Center 2
02:30-04:00PM Academic Dean's Office Clarke Hall 202
04:00-10:00PM Rehearsal Fine Arts/Theater THEATER
05:30-08:00PM Elite Marlin Step Team/Sakia Tapper (5:45pm start) Batten Aerobics Room
05:30-06:30PM CSRF program Blocker Hall 13
06:30-08:30PM *Alliance Francais
Marine Proumen
Blocker Hall 218
07:00-08:30PM WAC meeting Batten 228
07:00-09:00PM Chi Beta Psi/Drew Goad Batten 237
07:00-09:00PM CSRF program (7pm) Blocker Hall Auditorium
07:00-09:00PM ISP meeting / JasmineBurrell Graybeal 2
07:30-09:00PM ASA/ Marise Martins Batten 239
08:00-11:00PM Marlins Vote Batten Marlin Restaurant
08:00-10:00PM ASA/ Marise Martins Batten Video Floor Production Room
08:00-11:00PM Joey Meyer Boyd Dining Center 1/3 Dining Hall
Boyd Dining Center 2/3 of Dining Hall
Boyd Dining Center Dining Hall (whole)
Boyd Dining Center Shafer Room
Boyd Dining Center Shafer North
Boyd Dining Center Shafer South
08:00PM-12:00AM Res Life/Jacqee Scott (12:15am) Birdsong 201
08:30-10:30PM Dance Team/Avriana Chavez Batten Aerobics Room
09:00-11:00PM Indoor Soccer/Joshua Cherry Batten Cunningham MAC
09:00-11:00PM Phenominal Women/Brianna Graham Batten Hospitality Suite
09:00-11:00PM Indoor Soccer/Joshua Cherry Batten Multipurpose Act Center 1
Batten Multipurpose Act Center 2
09:00-11:00PM Sigma Sigma Sigma Clarke Hall 218
Tuesday September 27, 2016
06:30-08:30AM Men's basketball Boyd Dining Center Shafer Room
Boyd Dining Center Shafer North
Boyd Dining Center Shafer South
08:30AM-04:30PM Nation Voter Registration Day Batten Marlin Restaurant
09:00-10:00AM Sara Sewell Batten Hospitality Suite
09:30AM-04:00PM *Extreme Network Clarke Hall 221
11:00AM-12:00PM BSU/Amber Morris Batten Student Conference Room
11:30AM-02:30PM Human Resources Boyd Dining Center Shafer Room
Boyd Dining Center Shafer North
Boyd Dining Center Shafer South
12:00-01:00PM Jason Seward Batten Student Conference Room
02:00-03:00PM Advancement Meeting Godwin Hall Batten Foundation Room
04:00-06:00PM Softball Batten 239
04:00-10:00PM Rehearsal Fine Arts/Theater THEATER
04:00-06:00PM Choir Class Fine Arts/Theater THEATER
04:00-07:00PM Field Hockey Game (5pm) Ath: Birdsong Field
04:00-06:00PM *Soccer Shots
Jeff Bowers
Ath: Soccer Fields
04:30-06:30PM Volleyball practice Batten Convocation Center
Batten Convocation Center 1
Batten Convocation Center 2
Batten Convocation Center 3
04:30-05:30PM Taryn Myers Roop 1
05:00-06:00PM Red Flag Campaign Batten Hospitality Suite
05:30-08:00PM Elite Marlin Step Team/Sakia Tapper Birdsong 101
Birdsong 102
06:00-07:00PM Phi Sigma/Rebecca Gray Batten 239
06:00-10:00PM CRU/Katie Carpentar Batten Hospitality Suite
06:00-08:00PM *Volleyball4Youth Batten Multipurpose Act Center 1
06:30-08:30PM ASA/Fonyuy Njoka Batten 237
06:30-08:30PM *Alliance Francais
Marine Proumen
Blocker Hall 218
07:00-09:00PM Dance Team/Avriana Chavez Batten Aerobics Room
07:00-10:00PM Val Covington Boyd Dining Center 1/3 Dining Hall
Boyd Dining Center 2/3 of Dining Hall
Boyd Dining Center Dining Hall (whole)
08:00PM-12:00AM Res Life/Jacqee Scott (12:15am) Birdsong 201
08:30-10:00PM Naturalista Clarke Hall 214
09:00-10:00PM Naturalista/Genesis Mcdaniels Clarke Hall 215
Wednesday September 28, 2016
06:30-08:30AM Women's basketball open gym Batten Convocation Center
Batten Convocation Center 1
Batten Convocation Center 2
Batten Convocation Center 3
08:00-11:00AM VOLUNTEER Hampton Rds
Leigh-Anne Cade
Boyd Dining Center Shafer Room
Boyd Dining Center Shafer North
Boyd Dining Center Shafer South
09:00-10:30AM Student Affairs Batten Hospitality Suite
09:30AM-12:00PM Human Resources Batten Student Conference Room
10:30AM-12:00PM Virtual Language Class Clarke Hall 202
11:00AM-12:00PM Michelle Obenour Boyd Dining Center Princess Anne
01:00-02:00PM Mid Week Release Batten 239
03:00-04:00PM NATO meeting Batten Student Conference Room
04:00-05:30PM Panhellenic/ALexis Greene Clarke Hall 118
04:00-10:00PM Rehearsal Fine Arts/Theater THEATER
04:00-06:00PM Choir Class Fine Arts/Theater THEATER
04:00-06:00PM Field Hockey practice Ath: Birdsong Field
04:30-05:30PM Sara Sewell Clarke Hall 214
05:00-06:00PM Dance Team/Dionna Foxx Batten Aerobics Room
05:00-06:30PM Men's basketball open gym Batten Convocation Center
05:00-06:30PM Phi Sigma/Rebecca Gray Batten 228
05:00-06:30PM Men's basketball open gym Batten Convocation Center 1
Batten Convocation Center 2
Batten Convocation Center 3
06:00-09:00PM Swing Club/Emily Testroet Batten Aerobics Room
06:00-09:00PM Women's Soccer Game (7pm) Trinder Stadium Field
06:30-08:30PM IFC meeting Batten 239
06:30-08:30PM *Alliance Francais
Marine Proumen
Blocker Hall 218
07:00-09:00PM Madden Tournament/ RecX Batten Marlin Restaurant
08:00PM-12:00AM Res Life/Jacqee Scott (12:15am) Birdsong 201
09:00-11:00PM Dance Team/Avriana Chavez Batten Aerobics Room
09:00-11:00PM Indoor Soccer/Joshua Cherry Batten Cunningham MAC
Batten Multipurpose Act Center 1
Batten Multipurpose Act Center 2
09:30-11:00PM Dodgeball/Myles Baynard Batten Convocation Center
Batten Convocation Center 1
Batten Convocation Center 2
Batten Convocation Center 3
Thursday September 29, 2016
06:30-08:00AM Young Life/Kala Guy Batten Aerobics Room
Batten Hospitality Suite
08:00AM-01:00PM On Deck Series/Sara Sewell Batten Convocation Center
Batten Convocation Center 1
Batten Convocation Center 2
Batten Convocation Center 3
08:00-10:00AM *Camp Silver Beach Boyd Dining Center Princess Anne
10:00AM-12:00PM Rec Leisure class/Wayne Polluck(11am) Batten Hospitality Suite
10:00AM-01:00PM Sandi Billy Chapel
10:30-11:30AM Athletics Boyd Dining Center Shafer Room
Boyd Dining Center Shafer North
Boyd Dining Center Shafer South
11:00AM-02:00PM Leader lunch with Chinese students Boyd Dining Center 1/3 Dining Hall
11:00AM-01:00PM President's lunch Boyd Dining Center Princess Anne
11:00AM-12:00PM LRC Office Clarke Hall 125
11:00AM-12:00PM Sandi Billy Fine Arts/Theater 9
11:30AM-01:30PM Academic Dean's Office Boyd Dining Center Shafer Room
Boyd Dining Center Shafer North
Boyd Dining Center Shafer South
12:00-01:00PM SGA/Nicholas Hipple Batten Student Conference Room
02:30-03:30PM Residence Life Batten Student Conference Room
04:00-05:00PM ASA/ Marise Martins Batten Student Conference Room
04:00-05:30PM Phi Tau Board meeting/Julian Thompson Batten 239
04:00-10:00PM Rehearsal Fine Arts/Theater THEATER
04:00-06:00PM Choir Class Fine Arts/Theater THEATER
04:00-06:00PM Generation Action Club/Darlene Flucker Graybeal 1
04:00-06:00PM Field Hockey practice Ath: Birdsong Field
04:00-06:00PM *Soccer Shots
Jeff Bowers
Ath: Soccer Fields
04:30-06:30PM Volleyball practice Batten Convocation Center
Batten Convocation Center 1
Batten Convocation Center 2
Batten Convocation Center 3
04:30-05:30PM Taryn Myers Roop 1
05:00-06:00PM BSU/Amber Morris Batten 237
Batten Hospitality Suite
05:00-08:00PM Women's Resource Center/Jennifer Slivka Blocker Hall Auditorium
05:30-08:00PM Elite Marlin Step Team/Sakia Tapper Birdsong 202
06:00-08:00PM *Volleyball4Youth Batten Multipurpose Act Center 1
06:00-07:00PM Alpha Phi Omega Clarke Hall 214
06:00-11:00PM Destini Garrison Fine Arts/Theater 9
06:00-07:30PM *Soccer Goalie Clinic Ath: Soccer Fields
07:00-09:00PM Dance Team/Avriana Chavez Batten Aerobics Room
07:00-08:30PM CRU/Megan Hughes Batten 237
07:00-10:00PM Marlin Christian Athletes Batten Hospitality Suite
07:30-09:00PM CRU / Laura Robusto Batten Marlin Restaurant
08:00PM-12:00AM Res Life/Jacqee Scott (1:15am) Birdsong 201
08:30-10:00PM Naturalista/Genesis Mcdaniels Batten 239
09:30-11:00PM Climbing Club/Valerie Miller Clarke Hall 118
Friday September 30, 2016
06:30-08:30AM Women's basketball open gym Batten Convocation Center
Batten Convocation Center 1
Batten Convocation Center 2
Batten Convocation Center 3
09:00AM-04:00PM Virginia Writing Center Fall meeting/Kimberly Fahle Boyd Dining Center Princess Anne
Boyd Dining Center Shafer Room
Boyd Dining Center Shafer North
Boyd Dining Center Shafer South
10:30-11:30AM Jason Squinobal Chapel
10:30AM-12:00PM Virtual Language Class Clarke Hall 202
11:00AM-12:00PM ECORE team Clarke Hall 219
01:00-01:30PM Michael Hall Clarke Hall 218
01:00-03:30PM Field Hockey practice Ath: Birdsong Field
01:30-03:30PM Volleyball practice Batten Convocation Center
01:30-02:30PM SGA/Nicholas Hipple Batten 228
01:30-03:30PM Volleyball practice Batten Convocation Center 1
Batten Convocation Center 2
Batten Convocation Center 3
01:30-03:00PM Faculty Assembly Blocker Hall Auditorium
02:00-05:00PM Elite Marlin Step Team/Sakia Tapper Batten Aerobics Room
02:00-05:00PM Elite Marlin Step Team/Sakia Tapper Birdsong 201
Birdsong 202
02:00-05:00PM Baseball practice Ath: Baseball Field
02:00-04:00PM Mud Games Rose Hall Lawn
03:00-04:00PM WOW meeting/Jacob King Batten 228
03:00-09:00PM SOAR practice Chapel
03:30-05:00PM Men's basketball open gym Batten Convocation Center
Batten Convocation Center 1
03:30-07:00PM CSRF Program (setup) Batten Convocation Center 2
03:30-05:00PM Men's basketball open gym Batten Convocation Center 3
04:00-10:00PM Rehearsal Fine Arts/Theater THEATER
05:00-11:00PM Destini Garrison Fine Arts/Theater 9
06:00-09:00PM CSRF program (7pm) Batten Convocation Center
Batten Convocation Center 1
Batten Convocation Center 3
08:00PM-12:00AM Res Life/Jacqee Scott (2:15am) Birdsong 201
Saturday October 01, 2016
08:30-11:30AM Baseball practice Ath: Baseball Field
09:00-10:00AM *Soccer Shots
Jeff Bowers
Ath: Soccer Fields
10:00AM-05:00PM Destini Garrison Fine Arts/Theater 9
10:00AM-10:00PM Rehearsal Fine Arts/Theater THEATER
10:00AM-12:00PM *Beach FC
Steve Danbusky
Ath: Soccer Fields
11:00AM-02:00PM *Alpha Delta Kappa
Rene Dawson
Batten Hospitality Suite
12:00-09:00PM One Love Festival Batten Marlin Restaurant
Batten Cunningham MAC
Batten Multipurpose Act Center 1
Batten Multipurpose Act Center 2
Boyd Dining Center 1/3 Dining Hall
Boyd Dining Center 2/3 of Dining Hall
Boyd Dining Center Dining Hall (whole)
12:00-03:00PM One Love Festival Chapel
02:00-04:00PM *Virginia Chinese School
Yin Horng
Blocker Hall 18
Blocker Hall 214
Blocker Hall 215
Blocker Hall 216
Blocker Hall 218
03:00-06:00PM One Love Festival Batten Aerobics Room
04:00-05:30PM Greg West Chapel
08:00-11:00PM Marlin Ministries Boyd Dining Center 1/3 Dining Hall
Boyd Dining Center 2/3 of Dining Hall
Boyd Dining Center Dining Hall (whole)
08:00PM-12:00AM Res Life/Jacqee Scott (2:15am) Birdsong 201
Sunday October 02, 2016
08:30-11:30AM Baseball practice Ath: Baseball Field
09:00AM-02:00PM Hampton Roads Center for Spiritural Living
Rev Ruth Littleton
Boyd Dining Center Shafer Room
Boyd Dining Center Shafer North
Boyd Dining Center Shafer South
10:00AM-05:00PM Destini Garrison Fine Arts/Theater 9
10:00AM-10:00PM Tech Rehearsal Fine Arts/Theater THEATER
12:00-05:00PM Birthworks Batten Video Floor Production Room
12:00-05:00PM *757 Select
JP Stewert
Ath: Birdsong Field
12:30-05:00PM Phi Sigma/Rebecca Gray Blocker Hall Auditorium
01:00-05:00PM *Kaplan
Roaxanne Elliott
Blocker Hall 18
02:00-05:00PM *Volleyball4Youth Batten Multipurpose Act Center 1
02:00-06:00PM SOAR service Chapel
04:00-06:00PM Phi Tau/ Julian Thompson Batten 237
04:00-08:00PM Birthworks Boyd Dining Center Shafer Room
Boyd Dining Center Shafer North
Boyd Dining Center Shafer South
04:00-08:00PM Sydney Dorsey Graybeal 1
05:30-08:00PM ASA/Fonyuy Njoka Batten Student Conference Room
06:00-08:00PM Brass quintet practice Chapel
06:00-09:00PM ASA/ Marise Martins Clarke Hall 118
06:00-09:00PM AKA/Destini Garrison Clarke Hall 218
07:00-09:00PM Chi Beta Psi/ Drew Goad Batten 239
07:00-10:00PM Sigma Nu/Kyle Grabulis Blocker Hall Auditorium
08:00PM-12:00AM Res Life/Jacqee Scott (12:15am) Birdsong 201